En Pahalı Cep Yakan Hobiler

En Pahalı Cep Yakan Hobiler
17 Ekim 2015 tarihinde eklendi

En Pahalı Cep Yakan, Zengin işi hobiler başlıklı içeriğimizle karşınızdayız. Hobilerin insan hayatındaki yeri kişiden kişiye değişmektedir. Bazı insanlar için stresten uzaklaşarak gevşemenin ve huzurlu olmanın anahtarı iken bazı insanlar için de heyecan, aksiyon yaşayarak kendini gerçekleştirmenin ve ortaya koymanın yoludur. Hobileri çeşitli şekillerde kategori haline getirmemiz mümkün. Bu yazımızda birçoğumuzun yapmak isteyeceği ancak adı üstünde “pahalı hobiler” olarak anılmasından dolayı belki de sadece araştırmakla ve bir ah çekmekle ekrana bakıp kalacağımız hobilerden bahsetmek istedim. Bu hobilerin pahalı olmasını bir kenara bırakıp bir süreliğine de olsa kendinizi o dünyadaymış gibi hissetmeye ne dersiniz? Para konusu hayatında problem olmayanların ne gibi hobileri varmış gelin beraber bakalım.. Ayrıca Hobiler bağlantısına tıklayarak diğer içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.

Büyük Hayvan Avcılığı

Büyük Hayvan Avcılığı

Günümüzde özellikle şehir kalabalığından uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettiği ve giderek yaygınlaşan avcılık hem bir hobi hem de spor dalı olarak ele alınabilir. Kaliteli tüfek ve mermi kullanımının avlanma için şart olduğunu söylememize gerek yok sanırım. “Avlanmak neden pahalı olsun ki?” diye bir soru aklınızdan geçtiyse hemen cevabını vereyim. Avlanmak sadece tüfek ve mermi almakla yapabileceğiniz bir şey değil. Av kıyafetlerine ödemeniz gereken yüzlerce dolar söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra seyahat giderleri, ruhsat işlemleri, cephane, gıda giderleri derken insanların yaptıkları harcamalar dudak uçuklatan noktalara varabiliyor. Avcılık için diğer hobilere nazaran fazladan zaman ve emek de harcamanız gerektiğini söylemem yanlış olmaz sanırım.

Polo

polo

Polo, spor faaliyetlerinin ön planda olduğu pahalı bir hobidir. Bu hobi ile uğraşmak istiyorsanız bir polo kulübüne  8000 dolar civarı bir para ödeyerek üye olmanız gerekiyor. Tabii bu parayı ödemekle kalmıyorsunuz. İyi yetiştirilmiş bir ata sahip olmanız için en az 20 bin dolar ödemeniz gerekiyor. Atın bakımı ve sizin atı iyi kullanabilmek için kendinize göstermeniz gereken özeni de hesaba katarsak polonun epey pahalı bir hobi olduğunu söyleyebiliriz.

Dağcılık

dagcilik

Dağcılık, dağlarda tırmanmak, kamp kurmak ve yürüyüşü de içinde barındıran bir doğa sporudur. Dağcılık, 1931 yılında, merkezi Cenevre’de olan Uluslararası Dağcılık Birliği(UIAA)’nin kurulmasıyla  uluslararası bir spor haline gelmiştir.Uluslararası Dağcılık Birliği’nin kurulmasıyla belirli disiplinler ve güvenlik önlemlerinin eklenmesiyle birçok doğa sporuna öncülük yapmıştır. Ancak gelişiminin yanı sıra zamanla dağcılığa eklenebilecek yenilikler azalmış ve oldukça maliyet gerektiren bir hale bürünmüştür. Bu nedenle de ilk zamanlardaki popülaritesini kaybetmiştir. Dağcılık da avlanma gibi özellikle zaman ve maliyet gerektiren bir hobidir. Dağcılık ekipmanları hariç 25 bin dolar ile 60 bin dolar arasında değişen fiyatlardan söz etmek mümkün. E bu fiyatlara bakınca pahalı hobiler arasında yer alması çok normal değil mi?

Sıcak Hava Balonu

Sıcak Hava Balonu

Balon, ısıtılmış hava ile doldurularak atmosferde uçabilen sepetli bir hava taşıtıdır. Tanımına bakınca “sepetli bir hava taşıtı” kelimesi yaptığınız harcamanın yanında o kadar sığ ve basit kalıyor ki.. O renkli renkli balon ile uçmak, romantik bir akşam yemeği yemek, evlilik teklifi almak, gün batımını izlemek.. İnsanın balon resimlerine bakınca aklından bin bir türlü düşünce geçiyor. Ne yazık ki uçmadan önce 3500 dolar gideri olan bir okula gitmeniz ve sadece uçmak için 45 bin doları gözden çıkarmanız gerektiğini öğrenince o güzel düşünceleriniz hayal olarak kalabiliyor.

Drag Yarışı

Drag Yarışı

Para sizin için bir sorun teşkil etmiyorsa, hız tutkunuysanız ve heyecan arıyorsanız bu hobi tam size göre. Drag yarışı gerçekten herkesin yapamayacağı ve epey pahalı bir hobi. Sadece bir Dragster satın almanız size milyon doların üstünde bir rakama mal oluyor. Dragster içinde bulunan nitro-metan power motor sayesinde birkaç yüz metre sonra saatte 300 km hıza ulaşıyor. Bunu duyup da etkilenmemek mümkün değil. Dragster ile yarışmak ve dragsterin bakımları için 3 bin dolar ile 20 bin dolar arasında değişen maliyeti de gözden çıkarmanız gerekiyor. Neyse ki milyon dolar harcayacak güce sahipseniz son söylediğim rakamlar sizi etkilemeyecektir.

Sürat Teknesi

Sürat Teknesi

“Diğer hobilerde harcadığım paranın miktarı bana az geliyor. Daha çok harcamalıyım” diyorsanız bu hobi tam size göre. Tabii bunun için suyu ve hızı bir arada seviyor olmanız gerekiyor. Düşünsenize saatte 160 km hızla su üzerinde uçarcasına bir heyecan yaşıyorsunuz. Herkesin bunu seveceği söylenemez ancak imkanım olsa bir sürat teknemin olmasını ve o mavilikte delicesine hızla gidip huzura dalmayı ve hayal ettiğim heyecanı gerçekte yaşamak isterdim. İyi bir sürat teknesi alarak bu düşünceyi hayata geçirmek istiyorsanız 160 bin dolar gibi bir rakamı gözden çıkarmalısınız.

Yelkencilik

yelkencilik

Yoğun ve yorucu hayat temposundan uzaklaşıp mavinin sonsuzluğunda huzur bulmak isteyenler için en uygun hobi yelkencilik. Diğer hobiler ile kıyasladığımızda yelkenciliğin masrafının daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Şöyle ki; ilk olarak bir yat almanız gerekiyor ve yat ücretleri 300 milyon dolar ile 4.5 milyar dolar arasında değişiyor. Ayriyeten yatta mecburi olarak bir kaptan bulundurmalısınız ve onun ücreti de yıllık 110 bin dolar ile 220 bin dolar arasında değişiyor. Mühendis, güverte tayfası ve gemi mürettebatı da ekstra 160 bin dolar gibi bir ücretle karşımıza çıkıyor. Bu fiyatlara bakıp da sadece mavinin tonlarında huzur bulmayı düşünüyorsanız bize de iyi seyahatler demek düşer..

Poker ve Blackjack

Poker ve Blackjack

Kumar denilince insanın aklına gelen ilk şey doğal olarak paradır. Söz konusu poker olduğunda ise bu para miktarı inanılmaz derecede artmış ve büyük bir ödül yakalama şansını elde etmek isteyenler bu uğurda haddi hesabı olmayan miktarlar harcamışlardır. Böylece poker son derece pahalı bir hobi haline gelmiştir.  İnsanlar büyük ödülü elde edebilmek için ne kadar çok yatırırsan o kadar çok kazanırsın mantığıyla oynarlar. Ancak bu mantığın her zaman işe yaradığı söylenemez. Sonuçta kazanan bir kişi vardır. Blackjack dediğimiz ise bizim halk arasındaki adıyla 21 oyunudur. Amaç doğru kartları sayarak elinizdeki kağıtlar ile 21’i geçmeden 21’e en yakın sayıya ulaşmaktır. Bu kadar bilgiden sonra ne diyelim? Paranız varsa şeytanınız bol olsun.

Sanat Koleksiyonculuğu

Sanat Koleksiyonculuğu

Tamamen maddiyata dayandığı için en pahalı hobi sanat koleksiyoncusu olmaktır diyebilirim. Sanat eserlerinden oluşan bir koleksiyona sahip olmak istiyorsanız bitmek tükenmez bir maddi güce sahip olmanız gerekir. Antikalar, ünlü tablolar, heykeltıraşların eserleri ve diğer değerli sanat eserlerinden oluşan koleksiyon yapmak için insanlar milyarlarca dolar harcayabiliyorlar. Bu koleksiyon bir çoğumuzun filmlerde görmekle yetindiği açık arttırmalara düzenli katılarak oluşturuluyor. Sadece maddi durumu çok çok iyi olanların hobisi olduğundan sanat koleksiyonculuğu pahalı ve sofistik bir hobidir.

Hobi dünyası olarak En Pahalı Cep Yakan Hobiler başlıklı içeriğimizi sizler için yayınladık. Diğer Hobi paylaşımlarımız için sitemizi takipte kalın.

İncelediğimiz hobilerin her birinin kendine göre eğlenceli, huzur veren, heyecanlı içerikleri olduğunu gördük. Sizin çok paranız olsa hobi olarak bu pahalı hobilerden hangisini tercih ederdiniz? Düşüncelerinizi biz Hobi Dünyası ekibi ve okurları ile yorumlar alanından paylaşmanızı bekliyoruz.

Etiketler:

En Pahalı Cep Yakan Hobiler Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Melih Durmuş dedi ki:

  Harika derleme olmuş zengin olsam bunların hepsini yapardım. Gerçi şimdi bile bir çoğunu ucundan yapıyor sayılırız :))

  1. Admin dedi ki:

   Melih bey tecrübelerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.

 2. ahmet dedi ki:

  slm.bu portre calismalarini satin alip koleksiyon yapan kimdir bendede 19.yy cesare felix georges dell acqua sanatciya ait bir yağlıboya tablo portre var

Sayfa başına git